O rasie

O RASIE

HISTORIA KOTÓW RAGDOLL

 

[szmaciana lalka]

 

Rasa ma swój początek w latach 60.Twórczyni Rasy Ragdoll pochodziła z Riverside w Stanie Kalifornia U.S.A. Nazywała się Anna Baker. Hodowała koty rasy Pers. Pewnego dnia uratowała kotkę ,która uległa wypadkowi drogowemu, oswoiła ja i dała na imię Josephina. Postanowiła stworzyć nową rasę, opracowała szczegółowy plan ich wyglądu. Według jej teorii miały być kotami mocnymi, dużymi o określonym umaszczeniu i kolorach. Mitted w odcieniach blue lub seal. Po teoretycznych założeniach wprowadziła plan w życie ,postanowiła zastosować inbreed [krzyżowanie pokrewnych kotów] pierwsze próby miały miejsce w 1963 roku.

Anna Baker zarejestrowała pierwszego kota o nazwie Ragdoll 1965 kotka miała na imię Josephine .Wyglądem przypominała rasę Angora ,została skrzyżowana z kotem Birmańskim, a następnie z innymi rasami.

Ragdolle są jednymi z największych kotów na świecie, należą do rasy półdługowłosych. Dorosła kotka osiąga wagę do 6 kg, dorosły kocur do 10 kg.

 

Charakterystyka budowy ciała

Głowa w kształcie dość szerokiego trójkąta, czoło spłaszcza

się w stronę sklepienia czaszki, podbródek zaokrąglony. Pełne policzki , nos z lekkim zagłębieniem u nasady. Uszy średniej wielkości , szerokie u nasady pochylone lekko do przodu, oczy owalne ,duże niebieskie.

Dobrze zbudowany tułów , długi i duży szkielet o średnio mocnej kości. Kończyny tylne są nieco dłuższe niż przednie. Szyja krótka i mocna.

Umaszczenie Ragdolli;

  1. Colourpoint
  2. Mitted
  3. Bicolour

Cechą Ragdolla jest zwiotczenie mięśni kiedy bierzemy je na ręce.

Są wyjątkowo miłe , uczuciowe i relaksującymi kotami. Łagodny charakter spokojne i cierpliwe, średnio aktywnymi , uwielbiają dzieci.

Mocno przywiązują się do swojego właściciela.

Komentowanie jest wyłączone